A mellbimbó repedések megelőzése guaiazulénnel versus anyatejjel szemben a szoptató anyáknál: Randomizált, ellenőrzött, kettős vak teszt
Murat API1, Derya SIVRI1, Olus API2, Hüsnü GÖRGEN1, Ahmet ÇETIN1, Murat YAYLA1
1Haseki Gyakorló és Kutató Kórház, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Istanbul, Turkey
2Kartal Dr. Lütfi Kirdar Gyakorló és Kutató Kórház, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Istanbul, Turkey
Beérkezett: 2005. szeptember 30.; átdolgozott formában érkezett 2005. szeptember 30-án; elfogadva 2005. szeptember 30-án.
Kivonat:
Célkitűzés: Jelen tanulmány célja a guaiazulén kenőcs hatékonyságának értékelése az anyatejjel történő alkalmazással szemben a szoptatás során keletkező mellbimbórepedések megelőzésében.
Anyagok és módszerek: Ezt a prospektív, randomizált, kettős vak vizsgálatot felsőfokú anya-csecsemőgondozási osztályokon végezték, egy gondozóképző- és kutatókórházban. Kétszáz, szülés után szoptató, normál mellbimbójú, gyermekágyas nőt, akik hüvelyi úton szültek, a terhesség 37. vagy későbbi hetében történt vizsgálatba bevontak. A résztvevőket véletlenszerűen választották ki a két kezelési csoport (0,05% guaiazulén kenőccsel vagy saját anyatejjel) egyikébe. A résztvevők a kezeléseket minden szoptatás után, a szülést követő 1. naptól a 30. napig alkalmazta. A mellbimbórepedések előfordulási aránya a 30. napon, a 15. és 30. napon vizuális analóg pontszámmal mért mellbimbófájdalom lett vizsgálva.
Eredmények: Negyvenhét nő vagy nem teljesítette a statisztikai elemzések végső kritériumait, vagy elvesztették a nyomon követést, így 153 alany fejezte be a vizsgálatot; guajazulén csoport (n=76) és anyatejcsoport (n=77). A tanulmány időszaka alatt a mellbimbórepedésének általános előfordulása (153-ból 48) 31,4%, ami 18,4% (76-ból 14) guajazulénben és 44,2% (77-ből 34) volt az anyatejjel kezelt csoportokban (p=0,001, RR=0,42, 95% CI: 0,24-0,71). A mellbimbófájdalom mértéke szignifikánsan alacsonyabb volt a guajazulén csoportban a 15. napon (p<0,05) és a 30. napon (p<0,05) az anyatejes csoporthoz képest. Következtetés: A guajazulénes 0,05%-os kenőcs alkalmazása legalább napi négyszer a szoptató anyáknál hatékonyan csökkenti a fájdalmas és repedezett mellbimbók előfordulását. Ez egy nagyon megfelelő kezelési forma, alacsony megszakítási aránnyal a fájdalmas és repedezett mellbimbók kialakulásának megelőzésére.
Kulcsszavak: szoptatás, guaiazulén, mellbimbórepedések, fájó mellbimbók
Következtetés:
További tanulmányok szükségesek annak kiderítésére, hogy egy efféle beavatkozás, mint a guajazulén kenőcs alkalmazása, hatékony-e a szoptatási eredmények javításában. Az a kombinált megközelítés, mely magában foglalja a szülés előtti beavatkozást, valamint a posztnatális beavatkozást a kenőcs használatában, megfelelő lehet. Egy további tanulmány nagyobb mintaszámmal annak felmérésére szolgálhatna, hogy az ebben a tanulmányban bemutatott javulási tendencia valóban általános. A nők nagy aránya, akik abbahagyták a szoptatást az észlelt tejelégtelenség miatt azt jelzi, hogy a nők oktatása a hatékony szoptatásról, és megerősítésük ennek felismeréséről, szükségesek. Eredményeink azt mutatják, hogy a 0,05%-os guajazulén kenőcs alkalmazása a szoptató anyáknál legalább négyszer egy nap, hatékonyan csökkenti a fájdalmas és repedezett mellbimbók kialakulását. Ez egy nagyon kielégítő kezelési forma alacsony lemorzsolódással a fájdalmas és repedezett mellbimbók kialakulásának elkerülésére.
A teljes tanulmány ide kattintva olvasható.