A kérdésre a válasz: NEM kell lemosni!
A következő toxikológiai szakvélemény alátámasztja az állítást.
A Garmastan kenőcs csecsemő általi orális felvételének biztonsági értékelése
Összefoglalás és ajánlás
Az alkalmazott koncentráció és megadott feltételek mellett a Garmastan valamennyi összetevője a csecsemő által történő orális felvétel esetén biztonságosnak bizonyult.
A rendelkezésre álló toxikológiai adatok, az azulénnel való analógia és a guajazulen igen alacsony számított maximális napi dózisa alapján nincs rizikó feltételezésének oka a Garmastan kenőcs csecsemők általi orális felvétele esetén.
Alapvetően a szervezet minden sejtje, a csecsemő esetén is, arra van utalva, hogy a vér által felkínált szubsztrátok metabolizmusával energiát nyerjen. Nagyon kevéssé toxikusak azok a szubsztrátok, melyeket az energia termelő metabolizmusba be tudnak lépni és így a szervezet lebontja őket. A Garmastan esetében ide tartoznak PEG 8, szorbitol, cetilpiridinium klorid és ez vonatkozhat a guajazulénre is.
A biztonsági értékelésben (Protina 2013) a Garmastan kenőcsre megadott mikrobiológiai vagy kémiai szennyeződések értékeit felülvizsgálták és semmilyen veszélyt nem jelentenek a csecsemő számára.
A Garmastan szoptatás időszak alatti napi 10-szeres alkalmazásig, a csecsemő számára ártalmatlan, úgy is, hogy a mellbimbót és a bimbóudvart nem mossuk le.
Ugyanakkor az alapvető toxikológiai elv figyelembe vétele ésszerűnek tűnik, mely szerint az idegen anyag terhelést lehetőleg alacsonyan kell tartani.
Wuppertal Drezda
Dr. med. Wolfram Hofmann Dr. rer. nat. Ulrike Gündel
farmakológiai és toxikológiai szakorvos toxikológiai szakbiokémikus
HSE Dr. Hoffmann GmbH REACh ChemConsult GmbH